AKTUÁLNĚ

Otázka: Sociální politika je velmi široký pojem, který má celou řadu aspektů. Nejdiskutovanějším problém v posledních letech, zcela logicky, důchodová reforma. Jaké řešení by podle vás bylo pro náš důchodový systém nejideálnější?

Otázka: Kraj Vysočina a s ním i Třebíčsko patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější lokality České republiky. Občané se ovšem mnohem více obávají kriminality ovlivněné vnějšími vlivy. Jak by se měla Česká republika chovat, aby své občany ochránila například před hrozbou mezinárodního terorismu nebo nového fenoménu, kterým je kybernetická kriminalita?

Říká Naděžda Dobešová, kandidátka do Senátu za ČSSD na Třebíčsku. Naďa je sedminásobnou mistryní světa v kuželkách, sportuje odmalička a žije v rodinném domku v Račerovicích, který si postavila s manželem Petrem. Spolu mají dva syny, kteří oba také sportují.

Český rozhlas představuje kandidáty, kteří se ucházejí o 27 křesel v horní komoře Parlamentu a zároveň se rozhodli využít nabídku na natočení volebních vizitek. Odpovídali na šest stejných otázek a dostali jednotný časový limit.

Otázka: Především letošní léto ukázalo, že centra měst se v tropických vedrech mění ve žhavé výhně. Podle odborníků je na vině nedostatek zeleně a vodních prvků ve městech, především v jejich centrech. Měl by stát v tomto smyslu více podpořit samosprávy? Měla by se centra měst změnit v klidné zelené oázy sloužících primárně k relaxaci?

Otázka: Především sport, ale také kultura dnes naráží na mnohdy nepřekonatelné finanční bariéry. Rodiče často nemají na to, aby financovali sportovní, kulturní a volnočasové aktivity svých dětí. Ruku v ruce s tím ve velkém zanikají především venkovské sportovní kluby. Z toho samozřejmě vyplývá skutečnost, že děti nemají dostatečné vyžití a stále...

Otázka: Říká se, že rodina je základ státu, přitom sňatků ubývá, a naopak přibývá rozvodů. Stále více dětí se rodí mimo manželství. Pro mladé páry založení rodiny v mnoha případech znamená obrovské ekonomické zatížení. Jak by měl stát efektivně podpořit právě prorodinnou politiku?

Nejen velká města, ale už i ta menší těžko zvládají neúnosné zatížení dopravou. Obchvaty měst rostou pomalu a doprovází je celá řada problémů. Podobně to je i s parkováním v centrech měst. Vyloučení dopravy by z nich, podle názorů řady odborníků, udělalo zóny duchů. Kde podle vás hledat řešení?

Říká Naděžda Dobešová, kandidátka do Senátu za ČSSD na Třebíčsku. Naďa je sedminásobnou mistryní světa v kuželkách, sportuje od malička a žije v rodinném domku v Račerovicích, který si postavila s manželem Petrem. Spolu mají dva syny, kteří oba také sportují.