"Hraju fér a nehodlám s tím přestat"

Říká Naděžda Dobešová, kandidátka do Senátu za ČSSD na Třebíčsku. Naďa je sedminásobnou mistryní světa v kuželkách, sportuje od malička a žije v rodinném domku v Račerovicích, který si postavila s manželem Petrem. Spolu mají dva syny, kteří oba také sportují.

Jak dlouho už působíte v komunální politice?

V roce 2006 mě ČSSD oslovila, jestli za ně nechci kandidovat do zastupitelstva. Nabídku jsem jako nezávislá přijala. Tehdy jsem se ze 7. místa na kandidátce dostala do zastupitelstva a působila jsem také jako neuvolněná (neplacená - pozn. red.)radní.

Od roku 2006 jste tedy komunální politička. Proč jste se nyní rozhodla pro velkou politiku, tedy bojovat o Senát?

Loni na podzim mi strana nabídla, abych kandidovala do Senátu na Třebíčsku. Dlouho jsem to zvažovala, přemýšlela jsem, jestli a čím bych mohla být právě v Senátu přínosem. V únoru jsem se rozhodla a nabídku přijala, protože za ty roky, které dělám komunální politiku, jsem se už někam posunula a je to pro mě výzva.

S jakou hlavní myšlenkou nebo tématem chcete v Senátu působit? Co je pro vás důležité?

Hlavní téma je pro mě rodina. Od té se všechno odvíjí. Když je v pořádku rodina, pak funguje i celá společnost. Další věcí, které bych se chtěla věnovat je školství, zejména podpora učňovského školství. Dobří řemeslníci totiž vždycky byly vizitkou naší republiky a aktuálně zoufale chybí. Mladí lidé chtějí studovat a jsem ráda, že mají tu možnost se rozvíjet, sbírat zkušenosti v zahraničí. Na druhou stranu je nedostatek kvalitních zedníků, truhlářů, zámečníků a třeba instalatérů a já jsem přesvědčená, že do budoucna se budou tyto profese ekonomicky blížit nebo i předcházet ty s vysokoškolským vzděláním.

Ve vašem volebním programu vidím podporu rodiny a seniorů, školství ale také sport a kulturu, to bude také téma ušité přímo pro vás?

Sport je moje hlavní téma. Nejenom, že jsem sportovec odmalička, ale už zhruba 30 let se věnuji sportu a sportovcům i ve své práci. Tato problematika je mi velmi blízká. Je velmi těžké sehnat peníze na opravy sportovišť pro veřejnost, na investice do sportu pro lidi. Vrcholový sport je u nás zajištěn velmi dobře, já chci, aby nejen vrcholoví sportovci měli pro svoje vyžití odpovídající zázemí. Tak, aby sport byl dostupný opravdu pro všechny.

V programu máte také heslo dobrá práce pro lidi. Dnes je velmi nízká nezaměstnanost, jaké vidíte možné zlepšení v této oblasti?

To souvisí právě také se školstvím, aby lidé měli ve svém oboru uplatnění a aby byli za odvedenou práci odpovídajícím způsobem ohodnoceni. Stále jsou zaměstnavatelé, kteří svým zaměstnancům nedávají mzdu v takové výši, jaká odpovídá jejich odvedené práci.

Když mluvíme o zaměstnavatelích, na Třebíčsku je významným zaměstnavatelem Jaderná elektrárna v Dukovanech. Aktuálně se hodně mluví o dostavbě 5. bloku. Jak to vnímáte vy?

Stoprocentně podporuji dostavbu pátého bloku. Kdyby se zde v sedmdesátých letech elektrárna nezačala stavět, Třebíč a okolí by se nikdy nedočkala takového rozmachu a ekonomického růstu. Přistěhovaly se sem celé rodiny, stavěla se pro ně nová sídliště, počet obyvatel Třebíče prudce vzrostl. S výstavbou pátého bloku najdou uplatnění studenti, kteří přímo obor energetika studují na třebíčské průmyslovce. Dostavba znamená práci pro spoustu firem a lidí a v neposlední řadě s přípravou dostavby elektrárny se Třebíč dočká tolik potřebného obchvatu města.

Vaše volební motto je Hraju fér. Je to i vaše životní heslo?

Rozhodně. Od svých 12 let hraju kuželky, vyrůstala jsem ve sportovní rodině. Sport mě naučil hrát fér, protože tam to jinak nejde. Mám to tak říkajíc pod kůží a jinak jednat, žít a hrát ani neumím. Férové jednání se vyplácí i v politice a já mám v plánu zůstat férovým člověkem pořád.

ZDROJ: rozhovor, Třebíčské noviny